SK
PL

Možnosti v okolí

Predchádzajúci článok: POZNÁTE PIENINY?

Región Horný Spiš svojimi možnosťami rekreácie, turistiky, kultúrneho vyžitia, realizácie zimných aj letných športov uspokojí aj tie nájvyššie nároky. Milovníci histórie si určite nenechajú ujsť prehliadku stredovekého hradu Ľubovňa týčiaceho sa nad kedysi kráľovským mestom Stará Ľubovňa. V blízkosti hradu sa nachádza skanzen - národopisná expozícia v prírode. 23 drevených domčekov, kováčska dielňa i hájovňa Vám priblížia život na vidieku v 19. a 20. storočí. Klenotom skanzenu je drevený gréckokatolícky kostolík sv. Michala archanjela, pochádzajúci z roku 1833 z obce Matysova.

Pri prechádzke v podhradí narazíte aj na stredoveký vojenský tábor. Vstupom do tábora sa Vám predostrie nefalšovaný obraz vojenského života v 16. storočí - môžete si vyskúšať streľbu z luku, kuše, jazdu na koni, ochutňať  jedlá našich predkov v typickej stredovej krčme. V samotnom srdci mesta Ľubovňa sa nachádza neskorogoticky Kostol sv. Mikuláša a chladným Vás nenechá ani historické námestie, kde môžete navštíviť Dom ľubovnianskeho mešťana, do ktorého podľa legendy viedla tajná podzemná chodba z hradu.

Ak sa vyberiete juhovýchodným smerom na Prešov po pár kilometroch narazíte na zrúcaniny hradu Plaveč. Opačným severným smerom, po prekročení poľských hraníc, môžete obdivovať krásny zámok Niedzica, či zámok Czorstýn. Ešte však pred návštevou poľských pamiatok neobíďte kartuziansky kláštor zo 14. storočia, nachádzajúci sa v obci Červený Kláštor, priamo pri hraniciach s Poľskom. Do Vašich spomienok sa určite vryje aj typicky ľudová architektúra rázovitej obce Osturňa, ktorá bola v roku 1979 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Máte už histórie dosť? Čo takto si zašportovať. Množstvo turistických trás a chodníkov je pre to ako stvorených. Prechádzkou, rýchlou chôdzou, alebo na bicykli nielenže získate kondičku, ale zároveň sa pokocháte krásou tunajšej prírody, vrchov, hôr, faunou a flórou Pienin. Určite sa prejdite prielomom Lesnického potoka, Dunajca, oplatí sa vidieť tiež Haligovské skaly s jaskyňou Aksamitka, či Jarabinský prielom. V zime viacerí ocenia dostupnosť lyžiarských možností. V okolí sa nachádza asi 25 lyžiarských vlekov. Centrami zimných športov sú obce Litmanová, Ľubovnianské kúpele a Vyšné Ružbachy.

Ľubovnianske kúpele a Vyšné Ružbachy ponúkajú okrem aktívneho relaxu aj pokojný a relaxačný oddych v atraktívnych kúpeľoch. Samotná obec Vyšné Ružbachy sa môže pochváliť unikátnym travertínovým jazierkom Kráter, na tunajšom kúpalisku sa môžete vykúpať v lete aj v zime, a deň Vám spríjemní aj prechádzka po krásnom areáli kúpeľov. Priamo na ich pôde vyviera viacero minerálnych prameňov, určite Vás prekvapia prírodou vytvorené krátery a s úžasom budete hľadieť na tzv. Biely dom, postavený na travertínových skalách. Jedinečnosť kúpeľného mestečka dopĺňa sochárske sympózium - ide o prírodnú galériu sôch, vytvorených umelcami medzinárodného mena.

Krásu samotného Pieninského národného parku si vychutnáte nielen prechádzkou, ale aj pri splavovaní rieky Dunajec, či už na pltiach alebo rafte. Lebo ako sa hovorí u nás, kto nesplaví Dunajec, ako by ani v Pieninách nebol.

Pieniny klub Jana Bartkovská
Lesnica 62
065 33 Lesnica okres Stará Ľubovňa
+421 907 125 416 info@pieninka.sk IČO: 37 165 097
DIČ: 1043510259
Jana Bartkovská PIENINKA © 2017 |